Az optimális létszám a “nyüszögőhatár”

Laczkó Péter tizenkilencedik vezetői törvénye

Egy szervezet vezetése kapcsán felmerülhet bennünk a kérdés. Vajon tényleg túl kevesen, vagy netán túl sokan vagyunk ehhez? De mégis honnan tudhatjuk, hogy mikor van a csapat optimális létszámon? Az optimális létszám a “nyüszögőhatár"! Ez az igazság. Amikor a munkatársak már egy kicsit azért nyüszögnek, hogy túl sok a meló, ekkor hangoltuk be jól az optimális létszámot. 

Az emberek akkor érzi igazán jól magukat, ha legalább a teljesítőképességük 80-90%-án pörögnek. Ez az üzemi fordulatuk. Ugyanis ekkor tudják leginkább kamatoztatni a tehetségüket és legjobban kihasználni a bennük rejlő lehetőségeket. Persze ez csak akkor igaz, ha megvannak a rendszeres pihenőciklusaik. De ha így működnek, egy jó szervezetben ekkor már elég magasak a termelési mutatók ahhoz, hogy nagyon sikeresnek érezzék magukat, és még jó pénzt is keressenek. És igazán ekkor a legjobb a cégben a hangulat is.

Ezen a terhelési szinten azért még nincsenek annyira túlterhelve. És rendelkeznek még elegendő energiatartalékkal is ahhoz, hogy rövidtávon megfogjanak egy nagyobb megrendelési hullámot. De tartósan persze nem várhatunk el senkitől 100%-ot, mert az már lehengerlő lenne a számára. Huzamosabb ideig nem lehet “üveghangon" járatni egy szervezetet. 

Azonban néhány területről kaphatunk nyavalygásokat is. De ezek soha ne tévesszenek meg minket.  A nyavalygások többnyire olyan munkatársaktól jönnek, akik bőven rendelkeznek még kihasználatlan tartalékokkal, csak nem nagyon akaródzik nekik jobban odatenni magukat. Mivel nem akarnak ritmust váltani, vagy már képtelenek felpörögni, inkább hangosan nyavalyognak, nehogy még eszünkbe jusson valamilyen plusz feladatot adni nekik. De ez nem nyüszögőhatár! Csak szimpla nyavalygás. A lusták hangja. Ne dőljön be nekik!

A nyüszögő területeken mindig magas szintű, valódi termelést lát. A nyavalygó területeken pedig mindig tisztességtelen dolgokat talál. Legyen hát éber! Egy jó vezető kiszúrja a különbséget a nyüszögés és a nyavalygás között. Kezelje a dolgokat ennek megfelelően!

Previous
Previous

Minden emberi együttműködés alapja “az elvárt tisztesség követelménye”

Next
Next

Egy igazi menedzser sohasem kérdezi azt: hogyan?