Törődj az embereiddel!

Sok, általam ismert vezető szilárdan meg van győződve arról, hogy nagyon törődik az embereivel. Az ilyen beszélgetések alkalmával néha meg szoktam kérdezni tőlük:
- Mégis, mondd már el nekem, hogyan törődsz velük?

Az esetek többségében ezeket a válaszokat kapom:

  • Ha bemegyek a cégbe, köszönök mindenkinek.

  • Amikor kiadok valakinek egy feladatot, hozzáteszem, hogy légyszíves.

  • Az év végén pedig kapnak jutalmat.

De amikor tovább kérdezem őket, hogy ezen kívül még milyen törődést kapnak, akkor általában így válaszolnak:

  • Mégis mit kéne még tennem? Ez egy munkahely és nem szanatórium! 

  • Mégis mit csináljak velük? Tutujgassam őket?

Sajnos a legtöbb vállalkozásban az alapvető jó modor alsó határán és az év végi jutalom kifizetésével ki is merül a vezetői törődés. Pedig egy jó vezető nagyon sokat tehet azért, hogy segítsen az embereinek és javítson az életminőségükön. 
Megfigyeléseim alapján bátran ki merem jelenteni, hogy alapvetően nem a  segítő szándékkal van gond. Egyszerűen nem tudják hogyan kellene ezt igazán jól csinálni, pedig egy vállalkozás élén állva az átlagot jóval meghaladó mértékű befolyással és hatáskörrel rendelkeznek.

Mégis milyen vezetői eszközök állnak rendelkezése, amikor a munkatársakkal való törődésről beszélünk? Észreveszed, ha egy munkatársadnak valami gondja van? Amikor bemész a cégbe és látod, hogy egy munkatársad nagyon rosszkedvű, mit teszel? Simán elmész mellette, vagy megállsz egy pillanatra és megkérdezed, hogy mi aggasztja, vagy mi bántja? Ha van egy otthoni problémája, mégis mit gondolsz, van hozzá közöd vagy sem? Ez a csapatod többi tagját is érinti vagy sem? És személyesen rád is hatással van vagy sem? Ez nem lehet felszínes érdeklődés! Ha már megkérdezted, nem árt, ha meg is hallgatod az illetőt és valóban oda is figyelsz rá. 

Az egyik legértékesebb dolog ebben a világban, amikor valódi figyelmet adunk valakinek. Néha már az is elég a megkönnyebbüléshez, ha valakinek elmondhatja a gondját. Képes vagy erre? Az emberek nagyon hálásak azért, ha figyelmet kapnak és meghallgatják őket. Ha pedig tudsz segíteni, akkor segíts!

Az alábbiakban összeszedtem néhány példát, amelyekről pontosan tudom, hogy a gyakorlatban is jól működnek.

Segítség az orvosi ellátásban:

A hazai orvosi ellátás bőven hagy kívánnivalót maga után. Sajnos sokan kínlódnak krónikus egészségügyi problémákkal, mert az állami intézményekben fontos vizsgálatokra csak hónapok múlva kapnak időpontot. Egy gyors magánklinikai vizsgálat pontos diagnózisa nagy segítség lehet ezekben az esetekben. Az időben felismert betegség, akár még életeket is menthet. Ennek az ára pedig biztosan nem rázza meg a cég költségvetését, viszont sokat segíthet egy értékes embereden. Néha elég csak felhívnod a saját orvosodat, hogy fogadja és kezelje az illetőt. Lehet, hogy ezzel is sokat segítesz egy régóta húzódó, krónikus betegséggel kínlódó embereden. Ráadásul így a csapat is látja, hogy fontosak neked a munkatársaid.

Segítség a céges jogászod által:

A legtöbb ember életében csak néhány alkalommal van szükség jogi segítségre, de erre többnyire nem szívesen költenek, vagy nincs elég pénzük arra, hogy az igazán jó ügyvédeket meg tudják fizetni. Szinte minden cégvezető rendelkezik komoly ügyvédi háttérrel, esetleg tartós megbízási szerződéssel is alkalmaz nagytudású ügyvédeket. Kérésedre alkalmi esetekben, a céges jogászod a legmagasabb szintű jogi segítséget tudja nyújtani az arra érdemes munkatársaidnak.

Személyes segítségnyújtás:

Saját kapcsolati rendszereden keresztül az átlagembernél jóval hatékonyabban el tudsz intézni dolgokat, vagy meg tudsz oldani személyes problémákat. Indokolt esetben még átmeneti anyagi segítséget is nyújthatsz. A személyes törődésért mindig hálásak az emberek és hidd el, hogy csak kevesen élnek vissza az önzetlen segítséggel. Még hatásosabb, ha magadtól veszed észre, ha valakinek valamilyen gondja, problémája van, vagy segítségre szorul. Az mindenkinek nagyon jól esik, ha Te kérdezel rá, ha látod, hogy baj van. Céges furgonok, teherautók használatát is engedélyezheted költözések vagy bútorvásárlások esetén.

Csoportos segítségnyújtás:

Rendkívüli esetekben akár az egész csapatot is megmozgathatod, hogy közösen segítsetek egy kollégádnak. Ilyen alkalmak lehetnek költözések, kertépítések, kisebb építkezések, amelyek remek csapatépítőként is működnek. Ráadásul a csoporton belüli PR-odat is építi, ha személyesen is kiveszed a részed a közös munkából. Így válhatsz igazán a csapat részévé. Amennyiben erre lehetőség adódik, a munka végén egy közös bográcsozás nagyon összerázza a csapatot. 

Segítség a nyaralásban:

Sajnos nem mindenkinek sikerül félretennie annyi pénzt, hogy be tudjon fizetni egy családi nyaralásra. A durva infláció sok család költségvetését borította fel, mert az áremelkedéseket nem minden cég tudta a fizetésekkel lekövetni. Ugyanakkor mindenkinek szüksége van arra, hogy évente legalább egy alkalommal kipihenje magát és együtt tudjon lenni a családjával. Ezért érdemes a jutalmak egy részét nyár elejére időzíteni. Továbbá sok cég bérel ki egész nyárra egy nyaralót a Balaton partján, a hegyekben, vagy egy népszerű fürdőhely közelében. Az egész évben jól termelő munkatársak pedig előre egyeztetett időpontokban, egy-egy hetet ott tudnak tölteni a családjukkal.

És a mindent összekötő ragasztó: A dicséret!

Sok vezető sajnos teljesen természetesnek veszi a jó teljesítéseket, hiszen joggal gondolják, hogy a munkatársak azért kapják a fizetésüket, hogy elvégezzék a feladataikat. Ebben igazuk is van. Ugyanakkor minden embernek jólesik, ha megdicsérik amikor jól csinál valamit, szépen teljesít, vagy a saját hatáskörében, önállóan megold egy problémát. Mindenki szereti, ha elismerik a teljesítményét, és függetlenül attól, hogy mennyit keres, mindenkinek rosszul esik, ha nem.

A fenti ötletek sokat segíthetnek abban, hogy vezetőként segíts a munkatársaidnak. Ha érzik a személyes törődésedet, biztonságban érzik majd magukat a vezetésed alatt, és ugyanezt a támogatást fogod Te is visszakapni tőlük. 

Meglátod, csodálatosan működik. 

Previous
Previous

Egyetlen vállalkozást sem lehet ösztönből vezetni

Next
Next

Laczkó Péter cikke a HR portálon: Új kihívással kell szembenézniük a magyar családi vállalkozásoknak